Znotraj družbe imamo organiziran sindikat. Sindikalni zaupnik je imel mandat do septembra 2004. Od izteka njegovega mandata pa do današnjega dne so se sicer zbirale kandidature za izvedbo novih volitev, vendar se je celoten postopek ustavil pri zbiranju kandidatov. Drugih aktivnosti, kolikor mi je poznano, v družbi ni bilo. Kot kadrovsko delavko me zanima, ali sindikalni zaupnik lahko še naprej deluje v tej vlogi, čeprav mu je mandat potekel. Ureditev v statutu oziroma pravilih sindikata družbe mi ni poznana. Sindikalni zaupnik pojasnjuje, da sme še vedno opravljati to funkcijo, in sicer do izvedbe ponovnih volitev, s čimer pa se ne sama strinjam. Odgovor na postavljeno vprašanje je za nas pomemben, saj je znotraj družbe v pripravi program tehnoloških presežkov delavcev, kar pomeni, da bo v postopek potrebno vključiti tudi sindikat oz. sindikalnega poverjenika – seveda če ima mandat.
Skladno z načelom sindikalne svobode je notranja organiziranost sindikata (vključno z imenovanjem sindikalnih zaupnikov in trajanjem njihovega mandata) interno vprašanje, v katerega delodajalec ne more posegati. Z vidika delodajalca je bistveno le obvestilo sindikata o imenovanju sindikalnega zaupnika v smislu določbe 2. odstavka 205. člena ZDR-1. Dokler sindikat ne prekliče prejšnjega obvestila, je torej le-to za delodajalca obvezujoče, razen če je bilo v njem izrecno določeno obdobje, za katerega je bil sindikalni zaupnik imenovan. Le v tem primeru bi lahko šteli, da mu delodajalec po tem roku ni več dolžan zagotavljati statusa in pravic, ki izhajajo iz njegove funkcije.
Če torej menite, da konkretni sindikalni zaupnik dejansko ni več v tej vlogi, trajanje njegovega mandata pa v obvestilu delodajalcu ni bil določeno, je najbolje zahtevati uradno stališče pristojnega organa konkretnega sindikata, ali in do kdaj bo konkretni sindikalni zaupnik ostal v tej funkciji. V vsakem primeru pa ne gre spregledati določbe 2. odstavka 112. člena ZDR-1, ki sindikalnim zaupnikom zagotavlja varstvo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi brez soglasja sindikata še eno leto po prenehanju funkcije.
ZDR-1
205. člen (sindikalni zaupnik)
(1) Sindikat, ki ima člane zaposlene pri določenem delodajalcu, lahko imenuje ali izvoli sindikalnega zaupnika, ki ga bo zastopal pri delodajalcu. Če zaupnik ni določen, zastopa sindikat njegov predsednik.
(2) Sindikat mora obvestiti delodajalca o imenovanju oziroma izvolitvi sindikalnega zaupnika.
(3) Sindikalni zaupnik ima pravico zagotavljati in varovati pravice in interese članov sindikata pri delodajalcu.
(4) Sindikalni zaupnik mora izvajati sindikalno dejavnost v času in na način, ki ne zmanjšuje učinkovitosti poslovanja delodajalca.člen
112. (predstavniki delavcev)
(1) Delodajalec ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi:
– članu sveta delavcev, delavskemu zaupniku, članu nadzornega sveta, ki predstavlja delavce, predstavniku delavcev v svetu zavoda ter
– imenovanemu ali voljenemu sindikalnemu zaupniku,
brez soglasja sveta delavcev ali delavcev, ki so ga izvolili, ali sindikata, če ravna v skladu z zakonom, kolektivno pogodbo in pogodbo o zaposlitvi, razen če v primeru poslovnega razloga odkloni ponujeno ustrezno zaposlitev pri delodajalcu ali če gre za odpoved pogodbe o zaposlitvi v postopku prenehanja delodajalca.
(2) Varstvo pred odpovedjo za osebe iz prejšnjega odstavka traja ves čas opravljanja njihove funkcije in še eno leto po njenem prenehanju.