Inovacijska dejavnost v družbi, oziroma v ožjem pomenu, SPODBUJANJE ZAPOSLENIH K DAJANJU KORISTNIH PREDLOGOV je področje, kjer poleg širše uveljavljene kolektivne participacije pride do izraza večkrat spregledana oblika delavske participacije, t. i. neposredna participacija s katero razumemo NEPOSREDNO VKLJUČEVANJE ZAPOSLENIH KOT POSAMEZNIKOV V SPREJEMANJE ODLOČITEV NA LASTNEM DELOVNEM MESTU OZ. V OŽJI ORGANIZACIJSKI ENOTI.
To dokazano zelo učinkovito ZMANJŠUJE »PASIVNO VLOGO« ZAPOSLENIH IN JIH SPREMINJA V AKTIVNE PODJETNIŠKE TVORCE, pomembno pozitivno vpliva na njihovo ZAVZETOST ter hkrati predstavlja tudi UČINKOVIT KANAL ZA FINANČNO NAGRAJEVANJE NAJBOLJŠIH.
Ključno vlogo pri uvajanju in upravljanju učinkovitega sistema zbiranja koristnih predlogov pa ima tudi svet delavcev, saj lahko naprimer preko lastnega “odbora za zbiranje koristnih predlogov” (podobno kot delujejo odbori za VZD, pravno varnost, …) prevzame upravljanje celotnega procesa. S tem torej dejansko lahko NEPOSREDNO VPLIVA NA RAZVOJ INDIVIDUALNE PARTICIPACIJE ZA PRAV VSE ZAPOSLENE, ki si s predlogi ustvarjajo prijaznejše delovno okolje, izboljšujejo varnostne in zdravstvene pogoje, lajšajo vsakodnevno delo, se izobražujejo, razvijajo svoje sposobnosti in nenazadnje tudi dodatno zaslužijo. Sam svet delavcev pa še pridobi na prepoznavnosti in pozitivnem vplivu znotraj podjetja.
Zato bo osrednji cilj obravnavanega izobraževanja članom svetov delavcev predstaviti UČINKOVIT PRIMER SISTEMA KORISTNIH PREDLOGOV, ki se izvaja v več slovenskih podjetjih.