Tako kot vsako leto doslej, tudi letos organiziramo naš osrednji letni dogodek – tradicionalni oktobrski dvodnevni strokovni posvet Združenja svetov delavcev Slovenije. Da bi si lahko pravočasno rezervirali termin za morebitno udeležbo, vas že vnaprej obveščam o njegovem terminu in okvirni vsebini.
Posvet bo, tako kot lani, organiziran v Hotelu Adria v Ankaranu, in sicer
v ponedeljek in torek, dne 9. in 10. oktobra 2023,
namenjen pa bo dvema ključnima temama in sicer:
1. Razpravi o predlogu novega Zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju, ki smo ga pripravili v okviru predsedstva ZSDS ter
2. Delavnici o upravljanju dobrega počutja v podjetju/organizaciji – kot vsebini programa sveta delavcev
Ad 1: Predlog novega Zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju
V Združenju svetov delavcev Slovenije si že leta prizadevamo za izboljšanje temeljne zakonodaje na področju delavskega soupravljanja v Sloveniji. Na podlagi dosedanjih tridesetletnih izkušenj iz prakse uresničevanja tega zakona smo pripravili osnutek novega ZSDU, ki bo predstavljal izhodiščno gradivo pristojnega ministrstva za usklajevanje z ostalimi deležniki na tem področju (sindikati, delodajalci, drugi zainteresirani). Ustanovljena naj bi bila tudi delovna skupina ministrstva, ki bo svoje delo začela prav na tej podlagi.
Cilj, ki ga želimo doseči z novim ZSDU je odprava glavnih ugotovljenih pomanjkljivosti veljavnega zakona, ki se kažejo bodisi v neurejenosti nekaterih pomembnih vprašanj delovanja sistema delavske participacije (pravnih vrzelih), bodisi v neustreznosti ali nepopolnosti nekaterih veljavnih rešitev, ki resno zavirajo ali celo onemogočajo učinkovit nadaljnji razvoj tega področja. Nov zakon bo prispeval k bolj učinkoviti uveljavitvi participacijskih pravic v praksi, s tem pa tudi k večji demokratičnosti gospodarstva in družbe. Doprinesel bo tudi k izboljšanju kakovosti delovnega življenja in dobrega počutja delavcev, kar pozitivno vpliva na doseganje večje poslovne uspešnosti in stabilnosti podjetij.
Predlogu novega Zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju bomo posvetili celoten prvi dan posveta. Pripravljen je tako, da se boste v njem dokaj hitro znašli, saj naslovi, vsebina ter vrstni red posameznih poglavij ter členov sledijo zasnovi sedaj veljavnega ZSDU. Poleg tega smo vse novosti, ki jih predlog zakona vpeljuje, pojasnili v obrazložitvah k posameznim členom. Na posvetu boste v skupinah razpravljali o predlaganih rešitvah v predlogu novega zakona. Verjamem, da lahko z vašim znanjem in izkušnjami predlog novega ZSDU, ki smo ga pripravili v predsedstvu ZSDS, še izboljšamo. Naš skupni rezultat bo končno besedilo predlaganih členov, ki ga bomo takoj po posvetu predali v roke ministru Maljevcu.
Ad 2: Delavnica o upravljanju dobrega počutja v podjetju/organizaciji
Upravljanje dobrega počutja je koncept, ki se osredotoča na ustvarjanje takih delovnih pogojev, da se bo vsak zaposleni v organizaciji dobro počutil in bo posledično bolj zavzet za delo, bolj produktiven, pa tudi bolj zdrav in zadovoljen. Vse to vpliva tudi na uspešnost organizacije. Dobro počutje se nanaša zlasti na štiri dimenzije in sicer: zdravje telesa, zdravje razuma, zdravje čustev ter duševno zdravje. Upravljanje dobrega počutja pa se ne nanaša zgolj na zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja, pač pa tudi na: a) zagotavljanje »dobrega dela« (delo, ki je osmišljeno, kjer so delovne zahteve premišljeno oblikovane, kjer imajo zaposleni ustrezno stopnjo avtonomije, so pravično nagrajeni ipd.); b) zagotavljanje učinkovitega voditeljstva, upravljanje raznolikosti in spoštovanje etičnih norm; c) skrb za nenehno in spoštljivo komunikacijo z zaposlenimi ter pozitivne medosebne odnose; d) skrb za osebno rast zaposlenih (razvoj kariere, vseživljenjsko učenje, kreativnost, razvoj čustvenih kompetenc); e) skrb za pošteno plačilo zaposlenih (primerna plača, dodatno pokojninsko zavarovanje, kreditiranje zaposlenih, usposabljanja na področju finančne pismenosti ipd).
Upravljanje dobrega počutja naj bi bilo ključni element vsake kadrovske strategije, kot tudi organizacijskega delovanja in družbene odgovornosti organizacije. Prav tako pa je učinkovito upravljanje dobrega počutja tudi v pristojnosti svetov delavcev, ki morate od »reaktivnega« ravnanja preiti na »proaktivno« delovanje«. Elementi, ki jih vsebujejo strategije dobrega počutja, so lahko del programa dela sveta delavcev za vsaj eno mandatno obdobje.
Namen delavnice je svete delavcev seznaniti z vsebino in načini priprave upravljanja dobrega počutja do te mere, da boste lahko »samostojni iniciatorji« teh ukrepov (kot predlog delodajalcu), ali pa boste lahko suvereno sodelovali v pripravi teh »well-being programov«, kadar se bo le-teh lotil že delodajalec sam. Delavnico bo vodila dr. Danijela Brečko.
Gost našega letošnjega posveta bo med drugim tudi minister za solidarno prihodnost, g. Maljevec, s katerim se bomo pogovarjali predvsem o vlogi in načrtih njegovega ministrstva na področju ekonomske demokracije v Sloveniji, torej o načrtovanih ukrepih, s katerimi naj bi država začela tudi načrtno spodbujati nadaljnjo krepitev delavskega soupravljanja v Sloveniji.