Tokratno izobraževanje je posebej pripravljeno in usmerjeno v krepitev ključne (pa vseeno prevečkrat spregledane) sestavine vsake uspešne ekipe sveta delavcev!
Za vsak svet delavcev je namreč značilna potreba po visoki stopnji timskega dela in usklajenega sodelovanja med posameznimi člani. Delo in naloge so kompleksne in kot takšne zahtevajo različna znanja in kompetence ter predvsem združevanje moči za dosego skupnega cilja. Tako kot so organizacije skupaj zato, ker lahko skupaj dosežejo več, so se tudi sveti delavcev vzpostavili ravno zato, ker lahko kot ekipa dosežejo več. Navsezadnje se je treba vprašati; zakaj pa sploh imamo podjetja, zakaj se ljudje združujemo v organizacije, klube, društva, …. svete delavcev? Odgovor je več kot na dlani, zato, ker skupaj lahko dosežemo več kot vsak posameznik. To ponazarja tudi angleška beseda za tim – TEAM (Together Ever Achieve More / Skupaj vselej dosežemo več)
Stare paradigme, ko je odličen posameznik lahko opravil skorajda vse, so za večno minile. Naloge in izzivi, ki jih pred nas postavlja sodobno poslovno okolje in ne nazadnje tudi nenehna izgradnja ter razvoj tako imenovanih industrijskih odnosov, so preveč kompleksni, da bi se z njimi lahko uspešno soočil še tako odličen posameznik. Najboljše rešitve pa se VEDNO skrivajo v timskem delu, torej v sinergijskem sodelovanju med ljudmi, ki mislijo različno, ki delujejo različno in ki imajo različen pogled na svet in prihodnost.
A čeravno veliko ljudi tej misli takoj pritrdi, pa v praski nastaja kar precej težav pri uvajanju timskih pristopov k delu, velikokrat zaradi nepoznavanja zahtev, ki jih timski pristop k delu nosi s seboj, kar povzroča nezmožnost upravljanja tima. Ne gre pozabiti tudi to, da time vselej sestavljajo ljudje, ki v timu sprožajo svojevrstne procese socialne dinamike, kar pomeni, da se s prihodom le enega novega člana stvari, ki smo jih sicer dolgo gradili, lahko hipoma obrnejo na glavo. Pa seveda tisto slednje, ljudje se spreminjamo. Verjetno ste se tudi že vi kdaj začudili nad nenavadnimi spremembami vedenja vaših znancev, morda celo prijateljev, za katere ste menili, da ste jih dobro poznali… Da, ljudje se spreminjamo celo življenje in z njimi vred se spreminja tudi sodelovanje z njimi.
Glavni razlog za uvajanje timskega pristopa k delu je torej v tem, da želimo izkoristiti potenciale vseh članov tima/skupine, da torej vsi aktivno delujejo v smeri zastavljenih ciljev. V praksi se namreč pogosto dogaja, da se timsko delo izrodi v garaško delo le enega ali nekaj posameznikov, ponavadi predsednika sveta delavcev (in morebiti še nekaj njegovih zvestih članov), ki vleče voz naprej.