Naša družba je v skoraj 80-odstotni lasti druge družbe. Zanima nas ali imata sveta delavcev obeh, pravno sicer samostojnih družb, možnost ustanoviti svet delavcev kapitalsko povezanih družb?
V vsaki obliki koncernsko povezanih družb imajo delavci skladno z določili 73. do 77. člena ZSDU pavico oblikovati »svet delavcev kapitalsko povezanih družb«. Ta pogoj pa je upoštevaje določila 529. in 530. člena ZGD-1 v vašem primeru po mojem mnenju v celoti izpolnjen. Določbi se namreč glasita:
»529. člen
(odvisna in obvladujoča družba)
(1) Odvisna družba je pravno samostojna družba, ki jo neposredno ali posredno obvladuje druga družba (obvladujoča družba).
(2) Domneva se, da je družba v večinski lasti odvisna od družbe, ki ima v njej večinski delež.
530. člen
(koncern in koncernske družbe)
(1) Koncern sestavljajo:
– ena obvladujoča in ena ali več odvisnih družb, povezanih pod enotnim vodstvom obvladujoče družbe (dejanski koncern);
– družbe, ki so povezane s pogodbo o obvladovanju (pogodbeni koncern), ali
– pravno samostojne družbe, povezane z enotnim vodstvom, ne da bi bile pri tem družbe medsebojno odvisne (koncern z razmerjem enakopravnosti).
(2) Domneva se, da je odvisna družba z obvladujočo družbo koncern.
(3) V koncern vključene in z enotnim vodstvom povezane družbe so koncernske družbe.«
V zvezi s tem velja posebej pripomniti, da je oblikovanje sveta delavcev kapitalsko povezanih družb že po naravi stvari smiselno pravzaprav samo v primeru koncernov, ne v vseh oblikah kapitalsko povezanih družb (npr. pri vzajemni kapitalski udeležbi brez večinskih deležev). Če namreč družbe niso povezane z enotnim vodstvom, morebitni »skupni« svet delavcev v bistvu na delodajalski strani sploh nima relevantnega sogovornika.